Resultat 2015

Herr 10km
1 Nuray Yassin Ullevi FK 33:42
2 Marcus Petersson IK Jogg 33:44
3 Fredrik Schriever-Abeln Team Triathlon Multisport 35:02
4 Michael Kälebo IFK Halmstad 35:17
5 Fred Johansson Kalmar 35:38
6 Robin Arvidsson Kungsäters IF 35:41
7 Andreas Trillelv Fortis 35:43
8 Cristoffer Johansson Varberg 36:06
9 Göran Bengtsson IK Trasten 36:12
10 David Martinsson Kungsäters IF 36:18
11 Claes Widarsson LK Tuppgök 36:22
12 Robban Andersson Hammarby Friidrott 36:38
13 Daniel Söderberg Långås 36:45
14 Eddie Olsson IK Akele 37:18
15 Emil Falkek Falkenbergs RR 38:40
16 Martin Svensson Halmstad 38:46
17 Senad Bahonjic Falkenbergs RR 38:50
18 Mats Boman Halmstad 39:23
19 Peter Berggren Halmstad OK 39:27
20 Sigvard Johansson Valinge 39:29
21 Martin Karlsson Fbg Volleybollklubb 39:37
22 Tobias Jönsson Stockholm 39:39
23 Mattias Paliouras Falkenberg 39:44
24 Stefan Pettersson Falkenbergs RR 40:17
25 Joakim Björkqvist OK Nache 40:30
26 Per-Ola Lindén Hertings Cykel 40:34
27 Ola Axheden Falkenbergs RR 40:40
28 Mika Valkama Löddeköpinge 40:45
29 Peter Ferrari Solvikingarna 40:49
30 Stefan Håkansson Halmstad OK 41:00
31 Daniel Hökpers Gävle 41:04
32 Andreas Engebrethsen Frösunda 41:22
33 Stefan Böregård Falkenberg 41:24
34 Magnus Larsson Fastarpz runners 41:27
35 Krister Lindén AtranVelo AB 41:36
36 Jonas Nilsson Team Skansgatan 41:53
37 Jörgen Olsson Falkenberg 42:04
38 Morgan Persson Falkenbergs RR 42:10
39 David Bodiroza Falkenbergs RR 42:39
40 Jonny Josefsson FCK 42:50
41 Daniel Andersson Falkenberg 42:56
42 Anton Andersson Varberg 43:06
43 Pontus Aronsson 43:11
44 Thomas Wikström Falkenberg 43:12
45 Patrik Bergman Falkenberg 43:16
46 Marcus Lingman Halmstad 43:21
47 Martin Bengtsson LK Tuppgök 43:29
48 Fredrik Johansson Falkenberg 43:30
49 Niklas Johansson Falkenberg 43:47
50 David Clarke Slöinge 43:55
51 Sven Gustafsson Falkenberg 44:02
52 Fredrik Lassagård Vinbergs IF 44:10
53 Adam Strandquist Falkenberg 44:12
54 Per-Olof Ivarsson Krogsereds IK 44:16
55 Mats Nilsson Falkenbergs RR 44:22
56 Anders Skärström Falkenberg 44:27
57 Roger Fredman Falkenberg 44:32
58 Jan-Olof Svensson Falkenbergs RR 44:34
59 Roger Pettersson Falkenbergs RR 44:38
60 Fredrik Orshammar 45:01
61 Magnus Persson LK Tuppgök 45:05
62 David Bengtsson Falkenberg 45:08
63 Davis Sjöstrand Metal Runners Långås 45:14
64 Johan Sundin Tarining Academy 45:17
65 Thomas Gunnarsson Team Trelleborg Triathlon 45:23
66 Stefan Lagerblad LK Tuppgök 45:30
67 Janne Jacobsson Falkenbergs RR 45:32
68 Erik Andersson Falkenberg 45:34
69 Lars-Olof Bohlers Falkenberg 45:52
70 Jörgen Hallgren Simlångsdalens IF 45:59
71 Stefan Gunnarsson Eftra 46:01
72 Anders Lydén Stoppa Våldet 46:03
73 Patric Gustavsson Falkenberg 46:10
74 Samer Hajj Falkenberg 46:33
75 Peter Halldén Falkenbergs RR 46:34
76 Kenneth Rolling AXA Sc 46:40
77 Chister Petersson Metal Runners Långås 46:53
78 Marcus Öberg MIT Tough Team 46:57
79 Ola Klang Falkenberg 46:58
80 Arsim Birinxhiku Tarining Academy 47:05
81 Niklas Berggren Varberg 47:08
82 David Bengtsson Falkenberg 47:23
83 Johannes Andersson Falkenbergs Simklubb 47:28
84 Johan Andersson Falkenbergs Simklubb 47:30
85 Henrik Bonebjär Unident 47:31
86 Tobbe Josefsson JJ´s däck 47:38
87 Per-Olof Edqvist Falkenberg 47:40
88 Mikael Toldbod Falkenberg 47:41
89 P-A Jacobsson Tour de Mount Foucon 47:43
90 Henrik Poppen Handelsbanken 47:55
91 Peter Ejdestig Lonesome runners 47:56
92 Patrik Åsälv Vinberg 48:01
93 Dany Awad FaBo 48:27
94 Per Lenberg Göteborg 48:43
95 Pär Lundqvist Falkenberg 48:52
96 Roger Sjunneson Falkenberg Outdoor Training 48:53
97 Pierre Åsälv Falkenberg 48:54
98 Terje Sohlberg Falkenberg 48:57
99 Roger Andersson Falkenberg 49:02
100 Ola Nylander Falkenberg 49:22
101 Anders Eriksson Stoppa Våldet 49:24
102 Tomas Johansson Kvibille 49:26
103 Robert Medvala Etik IT 49:32
104 Per Willstedt Falkenberg 50:12
105 Mattias Qwarnström Falkenberg 50:30
106 Mattias Bengtsson Falkenberg 50:31
107 Peter Hagström Frösunda 50:46
108 Henrik Bernhardsson Falkenberg 50:55
109 Mats Eriksson LK Tuppgök 50:55
110 Stefan Carlsson Drängsred 51:00
111 Mikael Melander 51:09
112 Dennis Attini Metal Runners Långås 51:18
113 Daniel Westman IF Böljan 51:29
114 Joakim Westman Falkenberg 51:30
115 Marcus Alexandersson Falkenberg 51:32
116 Charles El-Hajj SCA Falkenberg 51:40
117 Ingemar Andersson Falkenberg 51:44
118 Fredrik Arasjö Stoppa Våldet 51:48
119 Jonas Bengtsson Falkenberg 51:50
120 Eric Nilsson Team Phoneix 52:21
121 Magnus Österhult Falkenberg 52:29
122 Jeff Mitchell Falkenberg 52:32
123 Karl-Henrik Axelsson Falkenberg 52:49
124 Peter Nilsson Falkenbergs OK 53:09
125 Christer Isaksson Falkenberg 53:21
126 Kristian Gårdenfelt Handelsbanken 53:26
127 Sebastain Bogolin Falkenberg 54:26
128 Anders Johansson Falkenberg 54:59
129 Carl Storberg Falkenbergs Simklubb 55:13
130 Henrik Landin Falkenberg 55:30
131 Martin Lövström Slöinge 55:35
132 Mattias Carlsson Metal Runners Långås 55:52
133 Lennart Johnsson Falkenberg 55:56
134 Gunnar Hellström SCA Falkenberg 56:22
135 Kent Ivarsson Krogsereds IK 56:25
136 Dennis Andersson Falkenbergs Simklubb 56:44
137 Marcus Rosenqvist Träslövsläge 57:37
138 Stefan Pehrsson DRT/Kungsbacka 57:53
139 Mattias Gunnarsson Falkenberg 58:44
140 Denis Koraca Varberg 58:50
141 William Johansson Falkenberg 58:53
142 Jonas Wintvik Ullared 60:18
143 Kalle Byström Falkenberg 60:34

Dam 10km
1 Lena Trillelv Fortis 38:44
2 Jonna Hedbys Halmstad triathleterna 38:55
3 Helena Hallgren Simlångsdalens IF 38:59
4 Nicole Pelin Varbergs GIF 41:25
5 Sofie Petersson Skåneslättens OK 42:00
6 Ann-Charlotte Steneryd Falkenbergs RR 43:13
7 Anna Johnsson Pantern running club 43:22
8 Malin Karlsson Falcon Sports Club 44:29
9 Anette Harder Club Foucon 44:46
10 Emma Beskow Falkenbergs OK 44:53
11 Sara Bergström Halmstad 45:06
12 Anna Persson Pantern running club 45:33
13 Sofia Andersson Falkenberg 45:51
14 Sofie Söderblom Falkenbergs OK 46:24
15 Therese Ek IFK Halmstad och Team T och M 46:48
16 Erika Danker LK Tuppgök 47:02
17 Carola Sturesson Falkenberg 47:34
18 Kristina Vannerberg LK Tuppgök 47:42
19 Ann-Sofie Lönnberg Training Academy 47:58
20 Sarah Sjögren Falkenberg 48:04
21 Caroline Svensson Falkenberg 48:25
22 Karin Lagerblad Falkenbergs RR 48:28
23 Elina Glittmark Varberg 48:31
24 Kristina Gustavsson 48:55
25 Eva Gustafsson Falkenbergs OK 49:00
26 Linda Carlsson Falkenberg 49:15
27 Josefin Henriksson Stoppa Våldet 49:25
28 Ann Svensson Falkenbergs RR 49:57
29 Emilie Widarsson LK Tuppgök 50:05
30 Jenny Norlén Glommens BR 50:29
31 Ann Willbrink Falkenbergs trailgrupp RUN 50:32
32 Elin Söderberg Nösslinge 50:35
33 Helen Lindén LK Tuppgök 50:42
34 Hanna Unosson FOT 50:46
35 Veronica Boman Falkenberg 50:47
36 Linda Gustavsson-Andersson Ullared 51:13
37 Marie Lundgren Falkenberg 51:25
38 Marina Svensson Falkenberg 51:51
39 Celine Brandt 52:34
40 Karin Nordlund Falkenbergs RR 52:58
41 Majda Mehtic Falkenberg 52:59
42 Emma Borg Falkenberg 53:05
43 Petra Lundström 53:15
44 Johanna Henriksson Falkenbergs OK 53:18
45 Thérese Holm Falkenberg 53:24
46 Gunilla Nilsson Fajans 53:52
47 Christina Nilsson Tröingeberg 54:24
48 Linnea Hedman Falkenberg 54:31
49 Adeline Linja Mölndal 54:40
50 Maricka Olsson Falkenberg 55:23
51 Sofia Svensson Tröingeberg 55:32
52 Caisa Binnberg-Paul Falkenberg 55:42
53 Maria Bengtsson Malmö 56:42
54 Johanna Åstrand Varberg 57:13
55 Ylva Gunnarsson Eftra 57:35
56 Maria Gabrielsson Falkenbergs kommun 57:46
57 Annika Ejdestig Lonesome runners 57:51
58 Mari-anne Johansson Krogsereds IK 57:56
59 Cecilia Hjälmroth Team Trelleborg Triathlon 58:13
60 Jessica Ivarsson Falkenberg 58:22
61 Martina Martini Tvååker 58:46
62 Hanna Pehrsson DRT/Kungsbacka 58:48
63 Karin Koraca Varberg 58:49
64 Jasmin Bengtsson Falkenberg 59:38
65 Sara Carlsson Gödeby 60:28
66 Jessica Byström Falkenberg 60:35
67 Kristina Nordström Falkenbergs RR 62:50
68 Jelka Feldhusen Falkenbergs Simklubb 62:53
69 Lucy Palsäter Vessigebro 63:59
70 Jenny Halkjaer IK Jogg 64:32
71 Christina Malmqvist Falkenbergs OK 65:11
72 Monika Bengtsson Falkenberg 65:32
73 Eva Hansen 67:21

Herr 5km
1 Pontus Petersson Skillingaryds FK 17:25
2 Martin Erson Rydöbäck 18:37
3 Pontus Berge Tröingeberge 19:32
4 Mattias Andersson Team Glesys 19:50
5 Tommy Danielsson Gjuteriet Crossfit 21:47
6 Simon Tychko Falkenberg 22:08
7 John Ling OK Gläntan 23:58
8 Marcus Sjögren FOT 23:59
9 Andreas Bengtsson Lonesome runners 24:18
10 Peter Mars LK Tuppgök 24:36
11 Mikael Jacobsson Falkenberg 25:32
12 Mikael Männer Partille Dirt Runners 25:40
13 Joakim Larsson Falkenbergs RR 25:53
14 Johan Eklund Falkenberg 25:58
15 Martin Hassellöv Falkenberg 26:49
16 Felix Landin Falkenberg 28:55
17 Linus Hallgren Simlångsdalen IF 29:08
18 Glenn Andreasson Olofsbo 29:28
19 Christian Cawert Harplinge 29:40
20 Hampus Landin Falkenberg 29:48
21 Malve Lagerblad FIK 30:22
22 Mattias Skoog Falkenberg 31:12
23 Östen Nilsson Heberg 31:28
24 Glenn Johansson Team Glesys 31:33
25 Emil Curlow Falkenbergs Simklubb 31:37
26 Peter Curlow Falkenbergs Simklubb 31:39
27 Bishnu Nepal Falkenberg 31:40
28 Victor Karlsson Falkenberg 32:30
29 Jörgen Hornell Frösunda 32:48
30 Sonny Olsen Stoppa våldet 34:32
31 Göte Johansson Falkenbergs RR 43:09

Dam 5km
1 Amanda Gottfridsson Halmstad OK 22:09
2 Anette Kroon Silångsdalen IF 22:53
3 Ingmarie Nilsson Team Triathlon och Multisport 23:19
4 Anette Ottosson Falkenberg Outdoor Training 24:11
5 Petra Kjellberg Falkenberg 24:39
6 Marie Eliasson Rydebäck 25:21
7 Anna Bodiroza 25:23
8 Catherine Borg Falkenberg 25:39
9 Norna Lagerblad FIK 25:59
10 Linda Karlsson Falkenberg 26:07
11 Anki Thonäng FOT 26:34
12 Tanja Ling OK Gläntan 26:35
13 Elin Kjellsson Falkenbergs OK 26:50
14 Emma Andersson Falkenberg WET 27:03
15 Marika Falkek Falkenbergs RR 28:12
16 Titti Ark Partille 29:01
17 Alexandra Zettervall Lonesome Runners 29:07
18 Terese Siedberg Sparsör 29:07
19 Maria Calvert Harplinge 29:39
20 Belma Bahonjic Falkenberg 29:41
21 Jenny Grangeus Falkenberg 29:48
22 Christina Vänerö 29:50
23 Åsa Curlow Falkenbergs Simklubb 29:51
24 Linda Arasjö Falkenberg 29:59
25 Gunilla Johansson Falkenberg 30:31
26 Elin Carlsson Drängsered 30:36
27 Helene Åkesson 30:41
28 Cecilia Andersson Falkenbergs Simklubb 30:56
29 Camilla Westerdahl 31:03
30 Jeaneth Carlsson LK Tuppgök 31:08
31 Elin Bengtsson Krogsereds IK 31:24
32 Ann-Sofie Nilsson Falkenberg 32:04
33 Freja Carlsson Drängsered 32:21
34 Anna Engebrethsen Frösunda 33:02
35 Frida Andrén Varberg 33:03
36 Inge-Gerd Ivarsson Krogsereds IK 33:27
37 Berit Andersson Stafsinge 33:53
38 Susanne Karlsson 34:00
39 Jessica Petersson Falkenberg 34:02
40 Carina Gunnarsson Falkenberg 34:03
41 Tilda Carlsson LK Tuppgök 34:24
42 Jonna Zembski 34:34
43 Christina Henriksson Falkenbergs OK 34:43
44 Caroline Karlsson Stockholm 35:49
45 Marie Rosengren Varberg 37:33
46 Elsa Rehn Falkenbegs Simklubb 40:08
47 Linnea Andersson Falkenbergs Simklubb 41:02
48 Emma Curlow Falkenbergs Simklubb 41:12
49 Linn Josefsson 42:49
50 SiwIren Tollefsen 43:49